Timetable 2017

MonTueWedThuFriSatSun
8:30 am
9:00 am
10:00 am
11:00 am
3:30 pm
4:00 pm
4:30 pm
5:00 pm
5:30 pm
6:00 pm
6:30 pm
7:00 pm

Mon

  • HIP HOP with Damien Grima 3:30 pm to 4:30 pm
  • Stretch and Conditioning with Damien Grima 4:30 pm to 5:00 pm
  • Ballet Eisteddfod with Erin HollowayProfessional Experience
    •  Grande Swans Duo (2nd and 4th act), Peasant Waltz (1st Act), Czardas (3rd Act) Swan Lake, Raul Candal, National Ballet of Uruguay, April 2016.
    • Rosaline, First Lady, Romeo and Juliet, Sir Kenneth Macmillan, National ballet of Uruguay, December 2015.
    • Bathilde (1st Act),Peasant Waltz (1st Act), Willis (2nd Act), Giselle, Sara Nieto, National Ballet of Sodre, June 2015.
    • Czardas (1st Act), Waltz of the Hours (3rd act), Coppelia, Enrique Martinez, National Ballet of Sodre, March 2015.
    • Accompanientes de torreros (1st and 3rd Act), Dryads (2nd Act), Don Quixote, Raul Candal, National Ballet of Uruguay, September 2014,
    • Sleeping Beauty, Sir Frederik Ashton, Royal Ballet Company, March 2014,
    • Snowflakes, Nutcracker, Sir Peter Wright, Royal Ballet Company, December 2013
    • Rite of Spring, Sir Kenneth Macmillan, Royal Ballet Company, November 2013
    • Gypsies,Don Quixote, Carlos Acosta, Royal Ballet Company, September 2013
    • Pas De Douze, Swan Lake ( Act 1) Sir Federick Ashton, Linbury Theatre season, Royal Ballet School, July 2013,
    • La Destinee, Mark Annear, Main stage performance, Royal Ballet School, July 2013
    Dance Training-
    • Royal Ballet School 2012-2014
    • Gelsey Kirkland Academy Summer Programme 2013
    • English National Ballet School September 2011-2012
    • The Conlan College of Classical Ballet 2005-2011
    • The Robyn Ross School of Cechetti Ballet 1998-2012
    • Trained in Martha Graham Method, Paul Saliba 2005-2011
    Dance Qualifications and Competions- 
    • Semi Finalist, Prix de Lausanne, 2011
    • Commendation For Achievement, Royal Ballet School 2013,
    • Participated in the Lynne Seymour Dramatic Interpretation Competition, Royal Ballet School, December 2012.
    • ARAD achieved with Distinction
    • Isobel Anderson awards finalist Intermediate, Encouragement award Advanced Foundation, Finalist Advanced 1.
    • Cechetti Method, Primary-Advanced 1 completed with Honors
    • Macdonalds Performing Arts Challenge Ballet Scholarship, Semi Finalist 2011, 2010. Quarter Finalist 2009.
    • Grande Swans Duo (2nd and 4th act), Peasant Waltz (1st Act), Czardas (3rd Act) Swan Lake, Raul Candal, National Ballet of Uruguay, April 2016.
    • Rosaline, First Lady, Romeo and Juliet, Sir Kenneth Macmillan, National ballet of Uruguay, December 2015.
    • Bathilde (1st Act),Peasant Waltz (1st Act), Willis (2nd Act), Giselle, Sara Nieto, National Ballet of Sodre, June 2015.
    • Czardas (1st Act), Waltz of the Hours (3rd act), Coppelia, Enrique Martinez, National Ballet of Sodre, March 2015.
    • Accompanientes de torreros (1st and 3rd Act), Dryads (2nd Act), Don Quixote, Raul Candal, National Ballet of Uruguay, September 2014,
    • Sleeping Beauty, Sir Frederik Ashton, Royal Ballet Company, March 2014,
    • Snowflakes, Nutcracker, Sir Peter Wright, Royal Ballet Company, December 2013
    • Rite of Spring, Sir Kenneth Macmillan, Royal Ballet Company, November 2013
    • Gypsies,Don Quixote, Carlos Acosta, Royal Ballet Company, September 2013
    • Pas De Douze, Swan Lake ( Act 1) Sir Federick Ashton, Linbury Theatre season, Royal Ballet School, July 2013,
    • La Destinee, Mark Annear, Main stage performance, Royal Ballet School, July 2013.
    5:00 pm to 6:30 pm
  • Contemporary with Damien Grima 5:00 pm to 6:00 pm
  • Adult Tap with Damien Grima 6:00 pm to 7:00 pm
  • Stretch and Conditioning with Erin HollowayProfessional Experience
    •  Grande Swans Duo (2nd and 4th act), Peasant Waltz (1st Act), Czardas (3rd Act) Swan Lake, Raul Candal, National Ballet of Uruguay, April 2016.
    • Rosaline, First Lady, Romeo and Juliet, Sir Kenneth Macmillan, National ballet of Uruguay, December 2015.
    • Bathilde (1st Act),Peasant Waltz (1st Act), Willis (2nd Act), Giselle, Sara Nieto, National Ballet of Sodre, June 2015.
    • Czardas (1st Act), Waltz of the Hours (3rd act), Coppelia, Enrique Martinez, National Ballet of Sodre, March 2015.
    • Accompanientes de torreros (1st and 3rd Act), Dryads (2nd Act), Don Quixote, Raul Candal, National Ballet of Uruguay, September 2014,
    • Sleeping Beauty, Sir Frederik Ashton, Royal Ballet Company, March 2014,
    • Snowflakes, Nutcracker, Sir Peter Wright, Royal Ballet Company, December 2013
    • Rite of Spring, Sir Kenneth Macmillan, Royal Ballet Company, November 2013
    • Gypsies,Don Quixote, Carlos Acosta, Royal Ballet Company, September 2013
    • Pas De Douze, Swan Lake ( Act 1) Sir Federick Ashton, Linbury Theatre season, Royal Ballet School, July 2013,
    • La Destinee, Mark Annear, Main stage performance, Royal Ballet School, July 2013
    Dance Training-
    • Royal Ballet School 2012-2014
    • Gelsey Kirkland Academy Summer Programme 2013
    • English National Ballet School September 2011-2012
    • The Conlan College of Classical Ballet 2005-2011
    • The Robyn Ross School of Cechetti Ballet 1998-2012
    • Trained in Martha Graham Method, Paul Saliba 2005-2011
    Dance Qualifications and Competions- 
    • Semi Finalist, Prix de Lausanne, 2011
    • Commendation For Achievement, Royal Ballet School 2013,
    • Participated in the Lynne Seymour Dramatic Interpretation Competition, Royal Ballet School, December 2012.
    • ARAD achieved with Distinction
    • Isobel Anderson awards finalist Intermediate, Encouragement award Advanced Foundation, Finalist Advanced 1.
    • Cechetti Method, Primary-Advanced 1 completed with Honors
    • Macdonalds Performing Arts Challenge Ballet Scholarship, Semi Finalist 2011, 2010. Quarter Finalist 2009.
    • Grande Swans Duo (2nd and 4th act), Peasant Waltz (1st Act), Czardas (3rd Act) Swan Lake, Raul Candal, National Ballet of Uruguay, April 2016.
    • Rosaline, First Lady, Romeo and Juliet, Sir Kenneth Macmillan, National ballet of Uruguay, December 2015.
    • Bathilde (1st Act),Peasant Waltz (1st Act), Willis (2nd Act), Giselle, Sara Nieto, National Ballet of Sodre, June 2015.
    • Czardas (1st Act), Waltz of the Hours (3rd act), Coppelia, Enrique Martinez, National Ballet of Sodre, March 2015.
    • Accompanientes de torreros (1st and 3rd Act), Dryads (2nd Act), Don Quixote, Raul Candal, National Ballet of Uruguay, September 2014,
    • Sleeping Beauty, Sir Frederik Ashton, Royal Ballet Company, March 2014,
    • Snowflakes, Nutcracker, Sir Peter Wright, Royal Ballet Company, December 2013
    • Rite of Spring, Sir Kenneth Macmillan, Royal Ballet Company, November 2013
    • Gypsies,Don Quixote, Carlos Acosta, Royal Ballet Company, September 2013
    • Pas De Douze, Swan Lake ( Act 1) Sir Federick Ashton, Linbury Theatre season, Royal Ballet School, July 2013,
    • La Destinee, Mark Annear, Main stage performance, Royal Ballet School, July 2013.
    6:30 pm to 7:30 pm

Tue

Fri

  • Ballet Grade 3 with Anne DyerAnne Dyer 4:00 pm to 5:00 pm
  • PBT Progressing Ballet Technique with Veronica Mahon Dance Star  welcomes Miss Veronica Mahon who will be teaching the PBT class on Friday 5pm -6pm. Progressing Ballet technique is not only for ballet but for any person looking to gain strength and for control using the gym ball. Highly recommended for one and all. 5:00 pm to 6:00 pm
  • Ballet Intermediate Foundation with Veronica Mahon Dance Star  welcomes Miss Veronica Mahon who will be teaching the PBT class on Friday 5pm -6pm. Progressing Ballet technique is not only for ballet but for any person looking to gain strength and for control using the gym ball. Highly recommended for one and all. 6:00 pm to 6:30 pm

Sat

  • Dance FantasyDance Fantasy with Anne DyerAnne Dyer 8:30 am to 9:00 am
  • Ballet Grade 2 with Erin HollowayProfessional Experience
    •  Grande Swans Duo (2nd and 4th act), Peasant Waltz (1st Act), Czardas (3rd Act) Swan Lake, Raul Candal, National Ballet of Uruguay, April 2016.
    • Rosaline, First Lady, Romeo and Juliet, Sir Kenneth Macmillan, National ballet of Uruguay, December 2015.
    • Bathilde (1st Act),Peasant Waltz (1st Act), Willis (2nd Act), Giselle, Sara Nieto, National Ballet of Sodre, June 2015.
    • Czardas (1st Act), Waltz of the Hours (3rd act), Coppelia, Enrique Martinez, National Ballet of Sodre, March 2015.
    • Accompanientes de torreros (1st and 3rd Act), Dryads (2nd Act), Don Quixote, Raul Candal, National Ballet of Uruguay, September 2014,
    • Sleeping Beauty, Sir Frederik Ashton, Royal Ballet Company, March 2014,
    • Snowflakes, Nutcracker, Sir Peter Wright, Royal Ballet Company, December 2013
    • Rite of Spring, Sir Kenneth Macmillan, Royal Ballet Company, November 2013
    • Gypsies,Don Quixote, Carlos Acosta, Royal Ballet Company, September 2013
    • Pas De Douze, Swan Lake ( Act 1) Sir Federick Ashton, Linbury Theatre season, Royal Ballet School, July 2013,
    • La Destinee, Mark Annear, Main stage performance, Royal Ballet School, July 2013
    Dance Training-
    • Royal Ballet School 2012-2014
    • Gelsey Kirkland Academy Summer Programme 2013
    • English National Ballet School September 2011-2012
    • The Conlan College of Classical Ballet 2005-2011
    • The Robyn Ross School of Cechetti Ballet 1998-2012
    • Trained in Martha Graham Method, Paul Saliba 2005-2011
    Dance Qualifications and Competions- 
    • Semi Finalist, Prix de Lausanne, 2011
    • Commendation For Achievement, Royal Ballet School 2013,
    • Participated in the Lynne Seymour Dramatic Interpretation Competition, Royal Ballet School, December 2012.
    • ARAD achieved with Distinction
    • Isobel Anderson awards finalist Intermediate, Encouragement award Advanced Foundation, Finalist Advanced 1.
    • Cechetti Method, Primary-Advanced 1 completed with Honors
    • Macdonalds Performing Arts Challenge Ballet Scholarship, Semi Finalist 2011, 2010. Quarter Finalist 2009.
    • Grande Swans Duo (2nd and 4th act), Peasant Waltz (1st Act), Czardas (3rd Act) Swan Lake, Raul Candal, National Ballet of Uruguay, April 2016.
    • Rosaline, First Lady, Romeo and Juliet, Sir Kenneth Macmillan, National ballet of Uruguay, December 2015.
    • Bathilde (1st Act),Peasant Waltz (1st Act), Willis (2nd Act), Giselle, Sara Nieto, National Ballet of Sodre, June 2015.
    • Czardas (1st Act), Waltz of the Hours (3rd act), Coppelia, Enrique Martinez, National Ballet of Sodre, March 2015.
    • Accompanientes de torreros (1st and 3rd Act), Dryads (2nd Act), Don Quixote, Raul Candal, National Ballet of Uruguay, September 2014,
    • Sleeping Beauty, Sir Frederik Ashton, Royal Ballet Company, March 2014,
    • Snowflakes, Nutcracker, Sir Peter Wright, Royal Ballet Company, December 2013
    • Rite of Spring, Sir Kenneth Macmillan, Royal Ballet Company, November 2013
    • Gypsies,Don Quixote, Carlos Acosta, Royal Ballet Company, September 2013
    • Pas De Douze, Swan Lake ( Act 1) Sir Federick Ashton, Linbury Theatre season, Royal Ballet School, July 2013,
    • La Destinee, Mark Annear, Main stage performance, Royal Ballet School, July 2013.
    9:00 am to 10:00 am
  • Ballet Grade 5 with Anne DyerAnne Dyer 10:00 am to 11:00 am
  • Ballet Grade 3 with Anne DyerAnne Dyer 11:00 am to 12:00 pm

facebook